Az IPv6 hálózati protokoll

Mohácsi János, Szigeti Szabolcs, Máray Tamás

Folyamatszabályozási Tanszék,
Budapesti Mûszaki Egyetem,
Mûegyetem rakpart 9, 1111, Budapest

e-mail:{mohacsi,pink,maray}@fsz.bme.hu

Absztrakt

Az IP hálózatok üzemeltetôi és fejlesztôi már évekkel ezelôtt felismerték a jelenleg is használt IP 4-es protokoll korlátait és hiányosságait. Az Internet nagyarányú fejlôdése következtében egyre sürgetôbbé vált az IP protokoll továbbfejlesztése, a hiányosságok kiküszöbölése. Az IETF által koordinált kutatómunka eredményeként 1994-ben jelent meg az elsô javaslat az IP protokoll következô generációjára (IPng). A 1995 végén elfogadott új hálózati technólógia (IPv6) figyelembe veszi a jelenlegi és a jövôben várhatóan felmerülô, a modern hálózati infrastruktúrával szemben támasztott igényeket. Várható, hogy az IPv6 bevezetése a közeljövôben megkezdôdik és néhány éven belül az Internet hálózat jellemzô protokolljává válik.

A BME Folyamatszabályozási Tanszékén 1997 februárjában megkezdtük az IPv6 technológia tesztelését, valamint a bevezetésével kapcsolatos kísérleteket.

Az elôadásunkban szeretnénk bemutatni az IPv6 fôbb jellemzôit és az IPv6 címzési rendszerét. Beszámolunk a világon jelenleg folyó IPv6-al kapcsolatos fejlesztések eredményeirôl, hol tart ma az IPv6 specifikációja és implementációja. Ismertetjük a Folyamatszabályozási Tanszéken folyó kutató munka és kísérletek tapasztalatait.

Tartalom

  1. Az IPv4 problémái
  2. Az IPv6 kialakulása
  3. Az IPv6 legfontosabb tulajdonságai
  4. Az IPv6 címzési rendszere
  5. IPv6 fejlesztések és implementációk
  6. A 6bone
  7. A BME-FSZ IPv6 kísérletek
  8. Az IPv6-ra történô átállás
  9. Összegzés
  10. Hivatkozások

Következô fejezet Absztrakt

© Szigeti Sz., Mohácsi J., Máray T., 1997