Az IPv4 problémái

A TCP/IP fejlesztôi sem gondolták a 1980-as évek elején, hogy majdan az IP hálózat növekedésének korlátaival kell szembenézniük. Még 1987-ben is csak néhány százezer hálózat összekapcsolásának szükségességét tartották elképzelhetônek. Szinte hihetetlen, hogy az eredeti Internet hálózat, amely csak néhány tucat rendszerbôl állt, mára több tízmilliós rendszerré fejlôdött, ami ma is robbanásszerûen fejlôdik.[]

Manapság a legtöbb Internet végpont bérelt vonalak, vagy telefon vonal segítségével csatlakozik. Az IP technológia további nagymérvû elterjedése várható más új médiumok, mint például a kábel-televízió, elektromos-vezetékek és az Internet otthoni használatával.

A szédítô sebességû növekedés az Internet alapvetô technologiáját (az IPv4-et) nehezen megoldható feladatok elé állította. Elméletileg az Internet címek tartománya elegendô csaknem 4 milliárd gép megcímzéséhez. Valójában ez nincs így, mert az elméleti címkiosztási hatékonyságtól messze elmarad a gyakorlatban elérhetô érték [RFC1715]. Az alacsony hatékonyság további oka az IP címtartomány osztályokra bontása. Az osztályozás azon a feltételezésen alapul, hogy az Internet nagyon sok kisméretû intézmény (kevesebb mint 250 gép, C osztályú cím), kevés közepes méretû (kevesebb mint ~64000 számítógép, B osztályú cím), és még kevesebb nagyon nagy méretû cég ( ~15 millió számítógép, A osztályú cím) összekapcsolásából épül fel. A gazdaságtalan címkiosztás miatt a legközkedveltebb B osztályú címek gyakorlatilag elfogytak. Jelenleg a B osztályú címek helyett a közepes méretû szervezetek C osztályú címek folytonos tartományát kapják meg. Ez azonban egy újabb problémát vet fel: mivel ezek a C osztályú címek külön hálózatot jelölnek, ezért a routing-protokollok ennek megfelelôen kezelik ôket, így a router táblák, és a kicserélôdô routing-információk igen nagyra duzzadtak. Ezen próbál segíteni a CIDR (Classless Inter-Domain Routing) [RFC1519]. További "címnyerési" lehetôségek is felmerültek az idôk folyamán, például olyan IPv4-es címek használata, amelyek nem globálisan egyediek. Ezeket olyan eszközök számára lehet kiosztani, amelyek soha nem lesznek az Internetbe kapcsolva [RFC1918].

A fent leírt módszereket valamint más technikákat is alkalmazva (pl. átszámozás, felhasználatlan címtartomány visszakérése, stb.) a becslések szerint 2005 körül fog elfogyni az összes IPv4-es cím.

A TCP/IP használata során egyéb problémák is felmerültek az IPv4-el kapcsolatban. Az egyik ilyen fontos probléma, hogy a fragmentáció támogatása - amellett, hogy lelassítja a feldolgozást (meg kell várni az összes fragmenst, míg további feldolgozásra átadható a csomag felsôbb szinteknek) -, rendkívül erôforrás igényes, mivel tárolni kell a fragmenseket, hogy össze lehessen állítani az eredeti IP csomagot. Az ilyen késleltetés nagyon sok multimédia jellegû alkalmazásnál megengedhetetlen. Fontos problémája az IPv4-nek, hogy nem eléggé flexibilis az útvonalválasztása, nem támogatja a hierarchikus útvonalválasztást. Nem elhanyagolható dolog, hogy az IPv4 nem nyújt semmiféle támogatást a csomagok titkos küldésére és az azonosításra. További hiányossága az IPv4-nek, hogy a multicast támogatás meglehetôsen szegényes és korlátozott.


Elôzô fejezet Következô fejezet Absztrakt

© Szigeti Sz., Mohácsi J., Máray T., 1997