A BME-FSZ IPv6 kísérletek

A BME Folyamatszabályozási Tanszékén folyó hálózati kutatások keretében felállítottunk egy -jelenleg két hosztból álló- IPv6 teszt hálózatot, amely IPv4 tunneleken keresztül csatlakozik a 6bone-hoz.

Mindkét gép egy 486 alapú PC. Az operációs rendszer FreeBSD-2.1.7.1, az INRIA IPv6 implementációval. A választásunk azért is esett erre a rendszerre, mert a teljes operációs rendszer ill. IPv6 csomag szabadon és forrásban elérhetô. Ebben a kategóriában az INRIA implementáció tûnt a legkiforrottabnak (az IBM is erre alapozza az AIX IPv6 támogatást), és FreeBSD rendszerek üzemeltetésében és konfigurálásában is széleskörû tapasztalatokkal rendelkeztünk.

A csomag az IPv6 protokollon kívül tartalmazza a konfiguráláshoz szükséges programokat (ifconfig, cticonfig stb.), az IPv6 segédprogramokat (ping6, traceroute6, netstat stb.), az IPv6 autokonfigurációs programot (autoconf6), RIPng támogatást (ndpd-router), egy IPv6 firewall programot, valamint néhány egyéb alkalmazást (named, sendmail, apache, telnet, ftp, stb.) IPv6 támogatással kiegészítve. Nem része azonban az IPv6 security kiegészítése, a francia exportkorlátozási törvények miatt, de a következô verzióban valószínûleg lesz egy exportálható megvalósítás.

A rendszer installálása nem okoz különösebb problémát, a FreeBSD forrásban kell kicserélni az változott, illetve új állomanyokat, és újrafordítani az érintett programokat és a kernelt. Ezzel szemben a konfigurálás komoly nehézségeket jelentett, a hiányos dokumentáció és a bonyolult cím architektúra miatt. Természetesen egy már mûködô IPv6-os lokális hálózatba történô host csatlakozás esetén a fenti problémák nem jelentkeznek, az IPv6 autokonfigurációs mechanizmusa miatt. Router konfigurálásnál természetesen elkerülhetetlen a címzési rendszer alapos ismerete.

A szoftver elsô verziója nem tartalmazta az általunk használt hálózati kártya IPv6-os driverét, ezért ezt magunk készítettük el.

A tesztekhez jelenleg 3 tunnelen keresztul (6bone.chicago.cic.net, unvea6.ipv6.uni-c.dk, 6bone.join.uni-muenster.de) csatlakozunk a 6bone-hoz. A 6bone-hoz közvetlenül csatlakozó host (tracy.ipv6.fsz.bme.hu) és a másik IPv6 host (mzperx.ipv6.fsz.bme.hu) között egy szeparált hálózati szegmens van kiépítve, és az mzperx felôl érkezô csomagokat a tracy továbbítja a 6bone felé.

Célunk egy tisztán IPv6 alapú belsô hálózat kiépítése. A DNS hiányosságai miatt ez jelenleg nem lehetséges mert sem a name szerver, sem a resolver library nincsen felkészítve a tisztán IPv6 feletti mûködésre. A probléma megoldásán az IPv6 francia fejlesztôivel együtt dolgozunk. A fentiek miatt a belsô hálózaton a DNS IPv4 felett üzemel.

A RIP új változatát (RIPng) használjuk az útvonalválasztás szabályozására. Tervezzük a BGPng tesztelését is.

Felállítottunk egy kísérleti WWW szervert, amely mind IPv6, mind IPv4 protokollal érkezô kéréseket képes kiszolgálni. (http://www.ipv6.fsz.bme.hu/)

Eddigi tapasztalataink alapján a rendszer üzembiztosan mûködik, ezt bizonyítják a 6bone automatikus ping statisztikái is.


Elôzô fejezet Következô fejezet Absztrakt

© Szigeti Sz., Mohácsi J., Máray T., 1997