A 6bone

A 6bone egy nemzetközi, kísérleti, virtuális számítógéphálózat amely IPv6 protokollon alapul. Azért virtuális, mert nem valódi, külön e célra létrehozott kommunikációs infrastruktúrán üzemel, hanem az IPv4 alapú Internet hálózaton képezték ki az adatátviteli csatornáit.

A 6bone hálózat létrehozásának ötlete 1995-ben, az IPv6 protokoll IETF általi elfogadása után merült fel, és az IPng projekt folytatásának tekinthetô. A gyakorlati megvalósítás az 1996 márciusi, Los Angelesben tartott IETF találkozó után kezdôdött el.

A 6bone legfontosabb célja az hogy kísérleti terepet biztosítson az IPv6 technológiával kapcsolatos kutatásokhoz és fejlesztésekhez, az üzemeltetési és konfigurálási tapasztalatok gyûjtéséhez, az IPv4 -> IPv6 átmenet minél tökéletesebb kidolgozásához.

A 6bone kitûnô eszköz az IPv6 új routolási stratégiáinak és algoritmusainak kipróbálására és az IPv6 szoftverek és berendezések tesztelésére. Az IPv6 fejlesztésekben élen járó egyetemek és kutatóintézetek mellett bekapcsolódtak az Internet technológia legfontosabb ipari szereplôi is (Cisco, SUN, IBM, DEC, stb.).

A 6bone hálózathoz mára már 22 ország számítógéphálózati fejlesztô csoportjai csatlakoztak a saját kísérleti IPv6 lokális hálózatuk bekapcsolásával. Az elsô magyar IPv6 host 1997 április elején kapcsolódott a 6bone-hoz a Budapesti Mûszaki Egyetem Folyamatszabályozási Tanszékén. Az IPv6 hálózatok regisztrálását a RIPE NCC végzi.

A virtuális hálózat kiépítése céljából a 6bone routereket IPv4 fölött létrehozott "alagutak" (tunnelek) segítségével kapcsolják egymáshoz. A routerek az IPv6 csomagokat IPv4 packetekbe csomagolva a tunneleken keresztül továbbítják.


Elôzô fejezet Következô fejezet Absztrakt

© Szigeti Sz., Mohácsi J., Máray T., 1997