Differences between revisions 17 and 18
Revision 17 as of 2006-08-23 15:02:14
Size: 7074
Editor: akovacs
Comment:
Revision 18 as of 2006-08-23 15:10:55
Size: 8126
Editor: akovacs
Comment:
Deletions are marked like this. Additions are marked like this.
Line 57: Line 57:
Az IETF (Internet Engineering Task Force) IP Information Export (IPFIX) és Pack Sampling (PSAMP) munkacsoportjai 2003-ban a Cisco IOS NetFlow v9 protokollt választották IP flow-ok leírásához és exportálásához, eltekintve néhány apróbb változtatástól. Az IPFIX munkacsoport azért alakult, hogy egy adatmodellt illetve egy kapcsolódó protokollt definiáljon. A hamarosan megjelenő IPFIX szabvány egyébként kötelezőként írja elő az SCTP alapú adatszállítás megvalósítását az IPFIX protokoll alkalmazásakor. Az IETF (Internet Engineering Task Force) IP Information Export (IPFIX) és Pack Sampling (PSAMP) munkacsoportjai 2003-ban a Cisco IOS !NetFlow v9 protokollt választották IP flow-ok leírásához és exportálásához, eltekintve néhány apróbb változtatástól. Az IPFIX munkacsoport azért alakult, hogy egy adatmodellt illetve egy kapcsolódó protokollt definiáljon. A hamarosan megjelenő IPFIX szabvány egyébként kötelezőként írja elő az SCTP alapú adatszállítás megvalósítását az IPFIX protokoll alkalmazásakor.

=== NetFlow v9 konfiguráció Cisco eszközökön ===




=== NetFlow v9 és SCTP konfiguráció Cisco eszközökön ===

A Cisco első !NetFlow v9 SCTP képes implementációja a 12.2(4)6T verziószámú IOS-ben jelent meg. A projekt keretében a teszteléshez felhasznált konfiguráció a következő volt:
 * Cisco 7206 VXR router, IO-GE és PA-FE kártyák
 * IOS verzió: 12.4(9)T

Az alábbi konfigurációs példák az SCTP alapú exportálás beállítását mutatják (ld. még előző szakasz a !NetFlow konfigurációhoz):


Line 61: Line 77:

A Stream Control Transmission Protocol (SCTP) egy szállítási szintű protokoll, amelyet 2000-ben definiált az IETF Signaling Transport (SIGTRAN) munkacsoportja. A protokoll leírása megtalálható az RFC 2960 ill. az RFC 3286 dokumentumokban. Mint szállítási protokoll az SCTP ekvivalens mind a TCP-vel, mind pedig az UDP-vel és mégis több annál. Az alábbi linkeken egy magyar nyelvű SCTP protokoll leírás ill. alapszintű SCTP socket programozási dokumentáció található:

Munkaszakasz 2.3: Flow alapú hálózat monitoring rendszer tesztelése és vizsgálata

Bevezető

A flow alapú forgalom monitorozásról általában

A flow alapú hálózati forgalom monitorozás kiemelkedő fontossággal bír nagy kiterjedesű hálózatok üzemeltetésében, hiszen lehetővé teszi, hogy a hálózati forgalmat továbbító aktív eszközökből részletes információt nyerjünk az átmenő forgalmat alkotó folyamokról (flow).

A flow alapú monitorozás általános felhasználási területei:

  • Nagy forgalmat bonyolító számítógépek megtalálása. Forgalom alapú számlázás.
  • Hálózati támadások felderítése, jellegük megfigyelése.
  • Hálózati forgalmat generáló vírussal, spyware-el fertőzött számítógépek lokalizálása.

A nagy forgalmat bonyolító számítógépek megtalálása és kiszűrése/korlátozása nagyban csökkentheti intézményünk hálózati forgalmát, amely más, esetenként lényegesebb, szintén hálózaton kommunikáló alkalmazások gyorsulásához vezethet.

A mai hálózati viszonyoknak megfelelően számítógépeink állandó támadásnak ill. vírus/spyware fertőzésnek vannak kitéve. A támadások azonosításában, lokalizálásában ill. a fertőzött számítógépek megtalálásában különösen fontos szerepet játszik a flow alapú hálózati forgalom monitorozás, amelyet ma már jónéhány felsőoktatási ill. akadémiai intézményben sikerrel alkalmaznak a fenti problémák kezelésében. A flow alapú monitorozással a következő gyanús, biztonsági kockázatot valószínűsítő hálózati forgalmak azonosíthatóak gyorsan és egyszerűen:

  • Szokatlan nagyságú ICMP forgalom: támadásra utal.

  • TCP SYN flood: Denial of Service (DoS) támadások a megtámadott számítógép/kiszolgáló erőforrásainak lekötéséhez.

  • Szokatlanul nagy mennyiségű TCP vagy UDP flow: az adott számítógép rendellenes viselkedésére utalhat. Pl. spyware fertőzött (más számítógépeket támad vagy kommunikál saját példányaival, nem kívánt tartalmat forgalmaz, stb.).

  • Egy specifikus TCP/UDP portra menő szokatlan nagyságú forgalom egyetlen számítógépről: általában ez szintén spyware vagy vírus jelenlétét valószínűsíti. Amikor egy-egy ilyen nem kívánt alkalmazást a megfelelő biztonsági csoport azonosít, megjelenik az adott spyware/vírus pontos leírása. Ezekből a leírásokból egyszerűen azonosíthatóak a megfelelő spyware-ek/vírusok ill. a fertőzött számítógép.

A fentiek természetesen mind az IPv6, mind pedig az IPv4 protokollra egyformán érvényesek.

A NetFlow

A NetFlow protokollt eredetileg a Cisco Systems dolgozta ki 1996-ban, hogy lehetővé tegye flow információk exportálását hálózati eszközeiből. A NetFlow protokoll több verziót is megélt (1, 5, 7, 8 és 9). A legszélesebb körben az 5-ös verzió használt, de természetesen a preferált, IPv6 képes verzió a 9-es. A Cisco Systems által gyártott hálózati kapcsolók és router-ek jelentős része képés NetFlow információk exportálására.

A NetFlow működési modelje az alábbi ábrán látható. A NetFlow képes hálózati eszköz folyamatosan gyűjti a rajta átmenő IP flow-k információt egy ún. NetFlow cache gyorsítótárba. Amikor ez a tár megtelik, sor került a megfelelő rekordok exportálására a NetFlow Collector Engine felé, amely általában egy szokványos kiszolgáló, lehetőleg minél nagyobb tárhellyel, hiszen a visszamenőleg tárolt flow információk nagy forgalom mellett óriásira duzzadhatnak.

attachment:netflow_model.jpg

A NetFlow az UDP protokollt használja, az exportálás jellege egyirányú, azaz kizárólag a hálózati eszköz felől érkeznek információk, a kollektor számítógép csak rögzíti és feldolgozza ezeket. A hálózati adminisztrátorok a kollektor által összegyűjtött információkat egy grafikus felületen tudják lekérdezni, ahol megfelelő feltételek megadásával képesek finomítani a lekérdezést. A lekérdezés a leggyakrabban a HTTP protokoll segítségével történik és megjelenítés értelemszerűen egy böngészővel. A megjelenítés általában grafikonos formában vagy nyers - pontosítás céljával - NetFlow rekordként történik.

A hálózati eszközök által export-ált rekordok több alapvető paramétert alkalmaznak az egyes flow-k leirásához:

  • Forrás IP cím
  • Cél IP cím
  • Forrás port
  • Cél port
  • Layer 3 protokoll típus
  • Type of Service mező (ToS v. DSCP érték)
  • Input és output interfész
  • Csomagméret
  • Flow kezdési és befejezési időbélyeg
  • TCP flag-ek, felsőbb szintű protokoll
  • Routing információ: next-hop cím, forrás AS (Autonomous System) azonosító, cél AS azonosító, forrás prefix maszk, cél prefix maszk

A NetFlow v9 alapvető jellemzői:

  • IPv4, IPv6, multicast és Multiprotocol Label Switching (MPLS) támogatás (többek között).
  • Template-ek: lehetőség van NetFlow v9 template-ek definiálására a router oldalán. Ez annyit jelent, hogy összeállítható egy azonosítóval ellátott template a router konfigurációjában, amelynek segítségével meghatározható, hogy pontosan milyen paramétereket exportáljon a router a collector felé. Néhány megjegyzés:

    • A template-ek leírását (mezők és jelentésük) a router időnként propagálja a collector alkalmazás felé, hogy azok formátumát értelmezni tudja a feldolgozó szoftver. Ilymódon biztosítható, hogy a rekord-formátumot a feldolgozó alkalmazás általános szinten kezelje és a formátum változásakor (ld. korábbi NetFlow verzióváltások) ne kelljen újraírni az alkalmazásokat.

    • A template-ek segítségével ezen túl a felhasználó által összeállított template-ekben kizárólag a felhasználó számára releváns információk kerülnek átvitelre.
    • A template-ek segítségével újabb protokollok és paramétereik egyszerűen, nagyobb változtatás nélkül exportálhatóak.
    • Jelenleg a Cisco IOS szoftverek nem támogatják a template-ek létrehozását, ezt későbbre ígérik. Így a template-ek tesztelésére nem kerülhetett sor.

Az IETF (Internet Engineering Task Force) IP Information Export (IPFIX) és Pack Sampling (PSAMP) munkacsoportjai 2003-ban a Cisco IOS NetFlow v9 protokollt választották IP flow-ok leírásához és exportálásához, eltekintve néhány apróbb változtatástól. Az IPFIX munkacsoport azért alakult, hogy egy adatmodellt illetve egy kapcsolódó protokollt definiáljon. A hamarosan megjelenő IPFIX szabvány egyébként kötelezőként írja elő az SCTP alapú adatszállítás megvalósítását az IPFIX protokoll alkalmazásakor.

NetFlow v9 konfiguráció Cisco eszközökön

NetFlow v9 és SCTP konfiguráció Cisco eszközökön

A Cisco első NetFlow v9 SCTP képes implementációja a 12.2(4)6T verziószámú IOS-ben jelent meg. A projekt keretében a teszteléshez felhasznált konfiguráció a következő volt:

  • Cisco 7206 VXR router, IO-GE és PA-FE kártyák
  • IOS verzió: 12.4(9)T

Az alábbi konfigurációs példák az SCTP alapú exportálás beállítását mutatják (ld. még előző szakasz a NetFlow konfigurációhoz):

Az SCTP szállítási szintű protokoll

A Stream Control Transmission Protocol (SCTP) egy szállítási szintű protokoll, amelyet 2000-ben definiált az IETF Signaling Transport (SIGTRAN) munkacsoportja. A protokoll leírása megtalálható az RFC 2960 ill. az RFC 3286 dokumentumokban. Mint szállítási protokoll az SCTP ekvivalens mind a TCP-vel, mind pedig az UDP-vel és mégis több annál. Az alábbi linkeken egy magyar nyelvű SCTP protokoll leírás ill. alapszintű SCTP socket programozási dokumentáció található:

1. [:SCTP tutorial: Magyar nyelvű SCTP leírás]

2. [:SCTP socket: SCTP socket programozás]

Netflowv9 monitorozás

Campus6: Netflowv9Monitoring (last edited 2008-04-10 15:29:33 by localhost)