2. Az új Internet Protocol

2.1. Miért van szükség IPv6-ra?

Az IP protokoll a TCP/IP protokollcsalád négyrétegű szerkezetében az alulról második rétegben, az internetwork rétegben helyezkedik el, és az egész protokollcsalád talán legfontosabb és legjellemzõbb protokolljának tekinthetõ [RFC760][RFC791].

2-1 ábra: A TCP/IP protokoll készlet

Feladata a csomagkapcsolt hálózaton a csomópontok közötti összeköttetés megvalósítása. Az IP legfontosabb tulajdonságai:

Az Internet jelenleg az IP 4. verzióját, az IPv4-et használja. Ez a protokoll a 70-es években született, immár több mint 20 évvel ezelõtt. A világ azonban nagyot változott azóta. Számítástechnikai eszközeink száma, sebessége, kapacitása, tudása sokszorosára nőtt és továbbra is rohamosan fejlődik. Az informatika az élet minden területére bevonult, és olyan helyeken is megjelent amelyekre annak idején senki nem gondolhatott. Mindezzel együtt természetesen a számítógéphálózatokkal szemben támasztott követelmények is fokozatosan növekedtek és sok tekintetben megváltoztak. Meglepő, hogy az IPv4, egy több mint 20 évvel ezelőtt kifejlesztett, és azóta változatlan formában használt technológia milyen jól képes szolgálni még ma is az azóta sokszorosára növekedett igényeket és a teljesen új, a tervezés idején még nem is létező alkalmazási területeket. Hiszen az Internetet ma egyáltalán nem arra használják, mint amire azt eredetileg szánták. Az IPv4 tehát sikeresen kiállta az idők próbáját és minden kétséget kizáróan bizonyította az alapkoncepció hibátlan voltát. Mégis, az utóbbi időben egyre gyakrabban hallani egy új IP verzióról, az IPv6-ról. Kétségtelen, hogy az IPv4 mindmáig kitűnően szolgálja a világ százmilliósra duzzadt Internet felhasználóinak táborát, sok tekintetben azonban már megújításra szorul. Számos ponton elérkeztünk már az IPv4 lehetőségeinek a határához, és továbblépés esetén ezek már korlátokat jelentenek. Kétségtelen, hogy különféle kiegészítésekkel, kisebb-nagyobb módosításokkal, pótfunkciók hozzáadásával a korlátokat tágíthatjuk és az IPv4-et alkalmassá tehetjük arra, hogy ideig-óráig tovább éljünk vele. Megnyugtató, hosszú távú megoldást azonban csak egy új verzió kidolgozásával és bevezetésével érhetünk el. Az új verzió már megszületett, a neve IPv6. A továbbiakban összefoglaljuk, hogy melyek az IPv6 célkitűzései, hogyan jött létre, és hol tart ma a szabványosítás és implementálás folyamata.

2.2. IPv6 célkitűzései az IPv4 tükrében

2.2.1. Címtartomány és útválasztás

Az első probléma, amelynek kapcsán felvetődött egy új IP verzió kifejlesztése, az IPv4 címterének korlátozottsága volt. Noha a 32 bit hosszúságú IPv4 címek elvileg 2^32, azaz kb. 4 milliárd egyedi IP cím előállítását teszik lehetővé, (gyakorlatilag ennél valamivel kevesebbet, hiszen a D és E osztály speciális célokra van fenntartva, és az A, B és C osztályokban is vannak ki nem osztható címek - broadcast cím, hálózat cím), az osztályozás, illetve cím disztribúciós eljárás "nagyvonalúsága" miatt rendkívül sok cím kihasználatlan marad, elvész. Így - bár még messze járunk a 4 milliárd hoszttól - egyes esetekben már ma is korlátot jelent az IPv4 címtartomány. A korlátok feloldására több különböző megoldást dolgoztak ki az IPv4-hez (ezek közül legelterjedtebb a NAT - Network Address Translation - technika [RFC1631]) ám ezek egyike sem teljes értékű, és egy sor újabb problémát vet fel. Végleges megoldást az IPv6-ban bevezetett 128 bites címek hozhatnak. Ez a címtartomány még a legpazarlóbb címelosztási mechanizmus esetén is több mint 1500 címet biztosít a Föld felületének minden egyes négyzetméterére, és ez minden bizonnyal több mint elegendő. A jelenlegi útválasztási problémák jó részére szintén megoldást jelent az IPv6. Az Interneten az útválasztás az IP címek, egészen pontosan az A, B és C osztályú IP címekbe kódolt hálózati címek alapján történik. A jelenlegi architektúra azonban nem eléggé rugalmas, nem minden feladat oldható meg vele, a routing táblák esetenként túlságosan nagyra duzzadhatnak, és a csomagkapcsolás maga is túl sok erőforrást, nagy teljesítményt igényel a kapcsoló berendezésektől. Az IPv6 címek újfajta felépítése, a megváltozott IP fejléc formátum e problémákra megoldást nyújt.

2.2.2. Automatikus konfiguráció

Nagyméretű, sok hosztot kiszolgáló lokális hálózatokban a hálózat menedzselése igen sok munkát jelent. Az egyik leggyakoribb és legfáradságosabb munka a hosztok hálózati konfigurálása (IP címek, default GW, netmask, DNS, stb. beállítása). E munka támogatására, megkönnyítésére fejlesztették ki pl. az IPv4 felett használható DHCP-t, ám nincs az IPv4-ben beépített, egységes, könnyen használható, minden igényt kielégítő megoldás e feladatokra. Az IPv6 tervezésénél fontos szempont volt az automatikus konfigurálás lehetőségének biztosítása. Ennek eredményeképpen az IPv6 segítségével hálózatra kapcsolódó hosztok plug-and-play módon használhatók.

2.2.3. Biztonság

A mai korszerű hálózatok, illetve alkalmazások egyik legkényesebb problémája a biztonság megteremtése. Számos olyan eset van, amikor nagyon lényeges, vagy kulcsfontosságú a hitelesítés lehetősége, az adatforgalom védelme, stb. Jelenleg nagyon sok különféle megoldás létezik a különböző alkalmazások biztonsági igényeinek kielégítésére. Ezek azonban nem egységesek, a standard hálózati szolgáltatások felett különféle kiegészítéseket igényelnek, legtöbbször alkalmazás szinten valósulnak meg. A TCP/IP protokoll készlet jelenleg nem tartalmaz szabványos, beépített, hatékony mechanizmust a biztonsági feladatok egységes megoldására. Az IPv6 az IPSec eljárást standard szolgáltatásként kínálja, kész eszközt nyújtva ezáltal a legtöbb biztonsággal kapcsolatos feladathoz.

2.2.4. Mobilitás

Már napjainkban is léteznek mobil IP készülékek, és a közeljövőben várhatóan gyorsan növekedni fog a számuk. Mivel a mobil készülékek változtatják földrajzi helyzetüket, mindig más és más ponton kapcsolódnak a hálózatba. Esetükben ezért a hagyományos útvonalválasztás nem alkalmazható hiszen az a hálózat topológiáján alapszik. Az IPv6 tartalmazza, ill. támogatja azokat a mechanizmusokat, amelyek segítségével a mobilis hosztok is kiszolgálhatók.

2.2.5. QoS támogatás és nagy sávszélesség igényű alkalmazások

Az adat- és hang-kommunikáció, az audio és video rendszerek napjainkban tapasztalható gyors integrációja eredményeként egyre több olyan új, multimédiát is használó alkalmazás jelenik meg az informatikában, amelyek a kielégítő minőség biztosítása érdekében az adathálózattól igénylik a QoS támogatását (garantált sávszélesség), illetve nagy mennyiségű adat igen gyors továbbítását. Az IPv6 fokozott támogatást nyújt ezen igények kielégítéséhez, egyebek között az ún. "flow" bevezetésével, RSVP támogatással, stb.

2.3. Lépések az IPv6 felé

(az IPv6 létrehozásának története)

Az IP protokoll továbbfejlesztésének a gondolata a 90-es évek elején merült fel elõször. A dolog nem volt még sürgetõ (gondoljunk csak arra, hogy az Internet robbanásszerû növekedését kiváltó World Wide Web pl. csak 1993 nyarán indult el hódító útján, a hosztok és a felhasználók száma a mainak töredéke volt csak, nem léteztek még üzleti célú Internet alkalmazások, nem voltak komoly biztonsági igények, stb.). Volt tehát idő alaposan átgondolni és előkészíteni a protokoll új változatának kifejlesztését. Az IETF több felmérést is készíttetett az Internet várható növekedésével, fejlődésével kapcsolatban. Tudjuk, hogy milyen nehéz az informatika fejlődésével kapcsolatban több évre előre pontos jóslásokat tenni. Az említett tanulmányok szerzői ezt mégis megkísérelték, és most, csaknem 10 év távlatából visszatekintve meglepően tapasztaljuk hogy sok tekintetben igen jók voltak a becslések. Akkor még utópisztikusnak hatott, ám ma már egyáltalán nem lepődünk meg olyan kijelentéseken, mint pl. "IP everywhere" (IP-t mindenhova, személyi számítógéptõl az autóig, telefontól a mosógépig, stb.), vagy Internet hoszt minden iskolapadon, stb. A felmérésekből kiderült, hogy nagyjából milyen ütemben fognak növekedni a címek és a teljesítmény iránti igények, milyen új funkciókra lesz szükség.

Az IETF felvállalta a feladatot és elindította a kutatást egy új protokoll kifejlesztésére. Az első fázisban egymástól függetlenül 7 különböző munkacsoport dolgozott a saját javaslatán (CNAT, IP Encaps, Nimrod, Simple CLNP, The P Internet Protocol (PIP), The Simple Internet Protocol (SIP), TP/IX). A javaslatok 1992 végére készültek el, melyek közül az IETF néhányat rögvest elvetett, mások szerzőit arra kérte, hogy együttesen dolgozzanak tovább egy közös megoldáson. A legnehezebb feladatot az jelentette, hogy olyan protokollt kellett kidolgozni, amely lassan, fokozatosan vezethető be, felülről kompatibilis a régivel, így együtt tud működni vele akár hosszú időn át is. Természetesen irreális lett volna olyan megoldásban gondolkozni, amely azt igényelte volna, hogy az egész világon az egyik napról a másikra megtörténjen a protokoll verzió váltás. Így az IETF egyik legfontosabb célkitűzése a kompatibilitás megtartása, és a fokozatos, szinte észrevétlenül lebonyolítható átállás lehetőségének a biztosítása volt.

A sok munkacsoport közös munkájának eredményeképpen kibontakozó új protokollt először IPng (IP new generation) névvel illették, majd később az IETF a javaslat elfogadásakor, 1994 végén megadta a 6-os verziószámot. Az IPv6 az eredeti 7 javaslat 4 utódjának (Simple Internet Protocol Plus (SIPP) [RFC1710], TCP and UDP with Bigger Addresses (TUBA) [RFC1347], Classless Interdomain Routing (CIDR) [RFC1519], Source Demand Routing Protocol (SDRP) [RFC1940]) sajátos összeolvasztásából (1994-ben) keletkezett [RFC1752], legnagyobb részt a SIPP ötleteit felhasználva. Az elfogadott protokollt a következő dokumentumok rögzítik:[RFC1883], [RFC2460]. A folytonosság érdekében az IPv6 megőrizte az IPv4 jól bevált működési elvét, de optimalizálta azt és olyan kiegészítéseket adott hozzá, amelyek nagyon hiányoztak az előző verzióból. Az IPv6 végső részleteinek a kidolgozása és a szabványosítás folyamata azóta is tart.

2.4. Az IPv6 státusa

Az IETF az IPng javaslat elfogadása óta, 1995-től dolgozik az IPv6 szabványosításán. Jelenleg 6 RFC már végső stádiumban van (draft standard), tehát gyakorlatilag szabvánnyá emelkedett, míg további két tucat az ajánlás fázisában van (proposed standard). Az elfogadott szabványok rögzítik az IPv6 alap specifikációt [RFC2460], a címzési architektúrát [RFC2373], az autokonfigurációt [RFC2461], [RFC2462], az ICMPv6-ot [RFC2463], stb. Ezek alapján működő (ha nem is teljes) IPv6 implementáció készíthető.

A világ összes jelentős operációs rendszer, illetve router fejlesztő műhelyében kifejlesztették már az IPv6 első változatait. Kb. 50 különféle IPv6 implementáció létezik, többek között a következő elterjedt operációs rendszerekhez: FreeBSD, NetBSD, Linux, Solaris, AIX, Tru64 Unix, HP-UX, SCO, IRIX, Windows 9X, Windows NT, Open VMS, UnixWare, OS/390, MacOS, valamint a neves router gyártók berendezéseihez: Cisco, Nortel, 3Com, Hitachi, Ericsson, Nokia, Telebit, stb. A harmadik generációs mobil eszközök már IPv6-ot is támogatni fogják, így például a legnagyobb mobil eszköz szállítók 2001. elején IPv6-al kompatibilis mobil eszközökkel fognak megjelenni a piacon először a kapcsoló központokban, majd a felhasználói végberendézésekben is.

Az implementációk közül több már olyan szinten áll, hogy a gyártók termékeikbe építve szállítják az IPv6 stacket. Így egyre több olyan rendszer üzemel világszerte, amelyik bármely pillanatban képes átállni IPv6 alapú kommunikációra.

Megkezdődött az IPv6 címtartományok kiosztása az igénylők között és folyik a különféle meglévő hálózati alkalmazások IPv6-ra való felkészítése is. A standard TCP/IP alkalmazásoknak (köztük a DNS-nek) már mind elkészült az IPv6-os szerver és kliens verziója.

Az IPv6 legjelentősebb nemzetközi tesztkörnyezete az ún. 6bone [6BONE]. Ez egy kísérleti IPv6 hálózat, melynek egyes összeköttetésein natív IPv6 forgalom zajlik, míg más viszonylatokban a létező IPv4 Internet vonalakon megvalósított alagutakon (tunel) haladnak át az IPv6 datagramok. A 6bone munkájában már 40 ország sok-sok kutatóintézete és cége vesz részt. Számos nemzeti IPv6 kísérleti hálózat is létezik a különböző országokban. Különösen jelentősek az amerikai, kanadai és japán IPv6 hálózatok. Az IPv6 technológia megismertetésének és terjesztésének számtalan nemzeti és nemzetközi szintű fóruma van, és igen sok projekt foglalkozik IPv6 kutatásokkal. A 6ren (IPv6 Research and Education Networks) [6ren], 6tap [6tap], freenet6 és mások mellett megemlítendő az európai nemzetközi akadémiai backbone hálózat koordinálását végző DANTE Quantum IPv6 testbed projektje [quantum_ipv6] is. Fontos szerepet szánnak az IPv6-nak az amerikai és nemzetközi Internet2 és hasonló projektekben.

Az IETF irányítása alatt most is több munkacsoport dolgozik a hátralévő feladatok megoldásán (pl. IPng transition working group). Hála sok-sok ember gondos és fáradságos munkájának, az IPv6 az új évezred küszöbére megérett a bevezetésre [Case_for_ipv6]. Ez a folyamat már meg is kezdődött és várható, hogy az igények szerint az elkövetkező néhány évben lassan ki fog teljesedni.


Copyright

$Id: 2.why_ipv6.html 50 2001-06-07 16:10:02Z mohacsi $